• Adres
    Wrocławice 8
    56-300 Milicz

  • Telefon
    +48 71 390 26 30
     

  • Email
    info@tk-met.pl
     

Zbiorniki ze stali nierdzewnej

 

Krótki opis…

Zbiorniki ze stali nierdzewnej

Jest truizmem stwierdzenie, że zbiorniki są nieodłącznym i wręcz niezbędnym elementem w każdej niemal gałęzi działalności przemysłowej i rolniczej człowieka; to tak jakby powiedzieć, że woda jest mokra. Zbiorniki spotykamy wszędzie; niekiedy będą to olbrzymie konstrukcje widoczne z daleka gołym okiem, jak na przykład potężne silosy na zboże, a czasem będą to urządzenia ukryte pod ziemią, tak jak ma to miejsce na stacjach paliwowych. Zupełnie inną bajkę stanowią naturalne podziemne komory albo stare wyrobiska górnicze, które często służą za magazyny gazu, ale o tych tutaj nie będziemy więcej mówić. W niniejszym artykule zainteresujemy się zbiornikami ze stali nierdzewnej, ich charakterystyką i zastosowaniami.

Charakterystyka stalowych nierdzewnych zbiorników

Do produkcji zbiorników ze stali nierdzewnej używa się z blach o różnych grubościach i o różnej charakterystyce. Blachy zimnowalcowane o gładkiej powierzchni posłużą nam do produkcji zbiorników o mniejszych grubościach ścian w granicach do 6 mm. Przy większych grubościach, w granicach 8 mm i większych, używa się blach gorącowalcowanych. Zbiorniki ze stali nierdzewnej produkowane są na ogół w trzech podstawowych kategoriach: ciśnieniowe (do 20 barów), niskociśnieniowe (do 0,5 bara) i bezciśnieniowe. Jednakże bardzo często produkuje się zbiorniki o nietypowych wielkościach, konstrukcjach oraz zastosowaniach na indywidualne życzenie klienta i te mogą mieć zupełnie inne parametry niż standardowe wyroby. Budowane są zbiorniki jedno lub dwu płaszczowe. Stal nierdzewna w przeciwieństwie do stali węglowych ma większą odporność na korozję oraz działanie różnych substancji chemicznych. Zbiorniki stalowe mają zdecydowanie większą wytrzymałość mechaniczną niż te wykonane z tworzyw sztucznych.

Zastosowanie nierdzewnych zbiorników

Zbiorniki ze stali nierdzewnej mogą służyć do przechowywania gazów, wody lub innych cieczy, mleka i różnych innych artykułów spożywczych w płynnej postaci. Można w nich przechowywać także różne materiały żrące, chemikalia itd. Zbiorniki takie mogą stanowić część bojlerów do podgrzewania wody; mogą to być też cysterny, kotły i konwie gastronomiczne. Lista zastosowań zbiorników ze stali nierdzewnej jest bardzo długa.